لوله پلی اتیلن چیست

لوله پلی اتیلن چیست؟

پلی اتیلن با علامت اختصاری PE پرمصرفترین پلیمر در دنیا از دسته ترموپلاستیک ها و متعلق به خانواده پلی اولفین ها می باشد.این پلیمر کاربرد فراوانی در صنعت دارد.

پلی اتیلن ها انعطاف پذیری بالایی دارند. پلی اتیلن ها را بر اساس چگالی به 3 گرید مختلف تقسیم می کنند که عبارتند از HDPE  وLDPE و LLDPE

بیشترین تولید لوله های پلی اتیلنی از گرید HDPE است.این نوع پلی اتیلن دارای چگالی بالا است و از دیگر مزایای لوله پلی اتیلن می توان به مقاومت بالا در برابر گرما و حرارت ، مواد شیمیایی و دوام و عمر طولانی و قابلیت نصب وحمل نقل آسان به دلیل وزن سبک،عدم خوردگی،یکنواخی جداره لوله  و….. اشاره کرد.

انواع لوله پلی اتیلن چیست؟

  1. لوله پلی اتیلن تک جداره
  2. لوله پلی اتیلن دو جداره
  3. لوله پلی اتیلن اسپیرال

لوله پلی اتیلن تک جداره چیست؟

لوله پلی اتیلن تک جداره از انواع لوله پلی اتیلن است که با توجه به مواد اولیه وضخامت و قطر لوله  می تواند در فشارهای 2 تا 40 اتمسفر در صنایع مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.و بیشترین مصرف را در انتقال آب در شبکه های آب رسانی را دارد.

لوله پلی اتیلن دو جداره (لوله کاروگیت) چیست؟

لوله پلی اتیلن دوجداره را با نام کاروگیت هم می شناسیم این نوع لوله دارای دو جداره (جداره بیرونی و جداره درونی) است که بخش بیرونی حلقه حلقه است و بخش درونی دارای سطح صاف است بخش بیرونی کمک به بیشتر شدن مقاومت لوله می کند و بخش داخلی برای انتقال سیالات مورد استفاده قرار می گیرد.از این نوع لوله بیشتر در زیر زمین استفاده می کنند.

لوله پلی اتیلن اسپیرال چیست؟

این نوع لوله کاملا شبیه به لوله کاروگیت است و فقط در نوع تولید آن تفاوت وجود دارد ومقاومت بیشتری نسبت به لوله کاروگیت دارد و به روش جوش لب به لب به یکدیگر متصل می شوند. انتقال سيالات و يا كانال هاي انتقال هوا در زير خاك و يا بروي سطح زمين در فشارهاي پائين مورد استفاده قرار گيرد

کاربرد های لوله پلی اتیلن چیست

از لوله پلی اتیلن برای انتقال آب آشامیدنی، فاضلاب، گازهای فشرده و پسمانندهای خطرناک و ….استفاده می شود.

  • کاربرد لوله پلی اتیلن  در شبکه های آبرسانی شهری و روستائی
  • فاضلاب های شهری و روستائی
  • شبکه های گاز رسانی
  • کابل های مخابراتی
  • پوشش کابل برق
  • انتقال مایعات  شیمیایی وپساب های صنعتی است.

لوله های پلی اتیلن HDPE دارای استحکام کششی بیشتری نسبت به انواع دیگر لوله های پلی اتیلنی است و در ساخت این نوع لوله  از دو نوع  پلی اتیلن به نامهای PE80 و PE 100 استفاده می شود.بالاتر رفتن عدد نشان دهنده بهبود بیشتر کیفیت محصولات تولیدی میباشد . بر این اساس است که در بسیاری از کشورها تلاش های زیادی  برای جایگزینی PE100 به جایPE80 صورت گرفته است.