انواع دریچه منهول فاضلاب

 در سیستم فاضلاب شهری و خانگی برای اتصال چندین خط لوله فاضلاب به یک مسیر از منهول فاضلاب در فواصل منظم استفاده می شود. در گذشته در سیستم فاضلاب از منهول‌های سنتی (بتنی و آجری)استفاده می‌شد اما امروزه به دلیل  پیشرفت‌هایی که رخ داده استفاده از  انواع منهول های پلاستیکی افزایش یافته  که بهترین نوع منهول فاضلاب، منهول فاضلاب  پلی اتیلنی است.

 دریچه منهول فاضلاب ها روی سطح زمین قرار میگیرند تا هم دسترسی به شبکه انتقال آب یا فاضلاب راحت تر باشد و هم عبور  و مرور در سطح خیابان قطع نشود در عین حال دریچه منهول فاضلاب می تواند به انتقال آب باران و سطوح معابر به سیستم های فاضلاب کمک کند.

دریچه ها می توانند از جنس چدن، پلی اتیلن، کامپوزیت و کوپلیمری باشند.
boston1 e1507551845695 - انواع دریچه منهول فاضلاب

 و شرکت کیان صنعت پاسارگاد به دلیل وجود مشکلاتی همچون شکستن دریچه‌های منهول فاضلاب,زنگ زدگی,پوسیدگی, غیرقابل بازیافت بودن مواد و ربوده شدن دریچه‌ها منهول های فلزی فاضلاب اقدام به تولید دریچه‌های منهول کامپوزیت از جنس غیر فلزی متناسب با دانش روز اروپا و به وسیله مدرترین دستگاه ها نموده است.

:دریچه منهول فاضلاب پلی اتیلنی

دریچه منهول فاضلاب پلی اتیلن از جنس پلی اتیلن سخت است نصب و راه اندازی دریچه های منهول فاضلاب پلی اتیلن بسیار آسان و کم هزینه تر از سایر دریچه می باشد دریچه منهول فاضلاب پلی اتیلن مقاومت بالا در برابر خوردگی و پوسیدگی و…دارد

دریچه منهول فاضلاب پلی اتیلن بر دو نوع عابری و ترافیکی است.

دریچه های عابری برا معابری همچون بیمارستان ها ، بلوک های مسکونی ، ادارات و… که محل رفت امد عابرین پیاده و اتومبیل ها سبک است مورد استفاده قرار می گیرند

دریچه های پلی اتیلن ترافیکی مناسب برای مکان هایی است که عبور و مرور اتومبیل ها سواری و سنگین انجام می شود

fiberlite manhole covers 1210ww - انواع دریچه منهول فاضلاب
open 1024x1024 - انواع دریچه منهول فاضلاب

:​دریچه منهول فاضلاب کوپلیمری

اگر منومرها با همدیگر واکنش بدهند یک کوپلیمر را به وجود می آورنداین دریچه ها از پلاستیک فشرده ساخته شده است و غیر قابل بازیافت هستند انواع مختلفی از این نوع دریچه تولید می شود که عبارت است از ترافیکی-سوپاپدار-غیر ترافیکی و…

:دریچه کامپوزیتی منهول فاضلاب

دریچه کامپوزیتی منهول فاضلاب از رزین پلی استرو سیلیکا  تولید شده و به عنوان دریچه های ضد آب شناخته می شود این دریچه ها برای مناطق ترافیکی وسیله نقلیه یا عابر پیاده تولید می شوند دریچه کامپوزیتی منهول  فاضلاب به دلیل مزیت هایی که داراست بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد دریچه کامپوزیتی منهول فاضلاب:

کامپوزیت های پایه پلیمری ( PMC) طیف وسیعی از صنایع را به خود اختصاص داده اند .از جمله صنایعی که میتوان از دریچه منهول کامپوزیتی  نام برد :حمل و نقل هوایی، نظامی، انرژی، تولید لوله و اتصالات و… می باشد

:مهمترین مزایای استفاده از دریچه کامپوزیت

 • دارا بودن مقاومت مکانیکی بالا در برابر وزن زیاد
 • مقامت بالا در مقابل خوردگی
 • عایق حرارتی
 • استحکام بالا
 • سبک بودن و مستحکم بودن بیشتر از فولاد
 • کم بودن نسبت وزن به حجم

دریچه منهول بتنی

دریچه منهول بتنی از بتن به عنوان جنس اصلی دریچه بهره می گیرد. معمولا از فلز به عنوان چهارچوب دریچه و از خود بتن به عنوان درب استفاده می شود. دریچه بتنی در کنار وزن سنگین خود مقاومت بسیار بالایی نیز ندارد و در صورت ورود ضربه سنگین دچار ترک و شکستگی می شود. همچنین دریچه منهول بتنی بعد از مدتی استفاده به دلیل طبیعت بتن و حضور در شرایط آب و هوایی مختلف دچار ترک، شکستگی و خوردگی شده و از بین می رود.

دریچه منهول چدنی

چدن به عنوان یک فلز سنگین و مقاوم تا به امروز نیز به عنوان یکی از اصلی ترین مدل های دریچه منهول مورد استفاده قرار می گیرد. چدن در مقایسه با بتن مقاومت بیشتری دارد و در طول زمان نیز کیفیت خود را از دست نمی دهد. اما امروز به دلیل بالا رفتن قیمت فلزات، استفاده از چدن هزینه بالایی داشته و همچنین نرخ دزدیدن این مدل دریچه های منهول نیز افزایش یافته است.

جنس دریچه منهول چیست؟

مواد اصلی مورد استفاده در ساخت دریچه منهول، چارچوب‌ها و سایر پوشش‌های دسترسی در سیستم‌های زیرزمینی، فولاد، چدن و بتن هستند. استفاده از این مواد آن‌ها را ارزان تر، قوی تر و سنگین تر می‌سازد. گاهی با وجود وزن بالا و طبیعت دست و پا گیر، دریچه منهول به سرقت می‌رود به خصوص هنگامی که قیمت فلز بالا می‌رود احتمالا شنیده اید که در یک مسیرده ها دریچه چدنی را بسرقت برده اند. علت ساخت سنگین این است که این عنصر کمتر در معرض سرقت قرار می گیرد. وزن هر دریچه منهول معمولا بیش از ۵۰ کیلوگرم می باشد. قیمت آن متناسب با وزن ۵۰ کیلوگرم باید  ۱۱۰ پوند باشد. تمام این مواد از جمله  بتن کمک می کند تا دریچه منهول دیرتر در معرض خوردگی قرار گیرد. هنگامی که وسیله نقلیه از روی دریچه منهول عبور می کند، دریچه منهول باید قادر به تحمل باره ترافیکی سنگین آن باشد. برای خیابان‌ها، محوطه‌های پارکینگ و یا پیاده‌روها به طور معمول دریچه منهول از جنس چدن ساخته می شود و دریچه منهول بنابر کاربرد با مقاومت های بار ترافیکی متنوعی ساخته می شود. مثلا سبک ترین و ارزانترین آن مربوط به عبور گیاده رو ها و سنگین ترین آنها مربوط به تردد وسایل نقلیه فوق سنگین و فرودگاهی ست.

ساختار دریچه های منهول

با این حال با نصب سیستم‌های زیرزمینی، مهندسان برای ساخت دریچه منهول از مواد مقاوم در برابر خوردگی استفاده می کنند. به عنوان مثال به جای فولاد، چدن یا بتن را انتخاب می کنند. این امر در زیرساخت زیرزمینی و مناطقی که بیشتر در معرض خوردگی قرار دارند، صدق می‌کند. دریچه منهول اغلب از چدن، بتن و یا ترکیبی از این دو ساخته می‌شود. اخیرا ساخت دریچه منهول از پلاستیک تقویت شده یا دیگر مواد کامپوزیت و بتن پلاستیک و دریچه هایی از جنس نانو کامپوزیت ها می باشد که سبکی قیمت پایین و نصب راحت از مهمترین مزایای آن هاست.

کاربرد دریچه منهول چیست؟

دریچه منهول بر طبق شرکت کارفرما (آب و فاضلاب، مخابرات، گاز و برق ) و بر اساس محل نصب (پیاده رو، خیابان، اتوبان بین شهری و درون شهری و فرودگاهی ) و نیز لوگوی شرکت های مجری و پیمانکار در اندازه ها و کلاس های متفاوتی ساخته می شود که کاربرد هر کدام در هر قسمت از شهر متفاوت می باشد. همچنین چهار گوش بودن و دایره ای بودن هم تقسیم می شوند که هر کدام نیز سایز و اندازه ی خود ار دارد ولی ۶۰ سانتیمتری و ۸۰ سانتیمتری از همه پر رونق تر است.

این پوشش در مکان هایی مانند اتاق بازرسی برای فاضلاب،شهرداری، کابل کشی برق زیرزمینی، کابل کشی مخابرات و تاسیسات آب، گاز و نفت به کار می روند. همچنین می تواند ظاهر باغ ها و خیابان ها را زیبا سازد. دریچه ها در ۶ کلاس ساخته می شوند و این کلاس ها از A15 تا F900 می باشد.

  •  A۱۵ : دریچه  A۱۵ می‌تواند تا ۱.۵ تن وزن را تحمل کند.
  •  B۱۲۵ : دریچه  B۱۲۵ می‌تواند در برابر با ۱۲.۵ تن وزن مقاوم باشد
  •  C۲۵۰ : دریچه  C۲۵۰ می‌تواند تا ۲۵ تن وزن را تحمل کند.
  • D۴۰۰ : دریچه  D۴۰۰ می‌تواند تا ۴۰ تن وزن را تحمل کند
  • e۶۰۰ : دریچه  e۶۰۰ می‌تواند تا ۶۰ تن را پوشش دهد.
  •  F۹۰۰ : Fدریچه۹۰۰ تا وزن ۹۰ تن را پوشش می‌دهد.
  • هر کدام از این کلاس ها کاربرد متفاوت و خاصی دارند. بسیار مهم است که کلاس مناسب انتخاب شود، در غیر این صورت اگر کلاس دریچه به درستی انتخاب نشود ممکن است دریچه منهول تخریب شود و این می تواند خطرناک باشد. با دریچه ها و کلاس های آنها و میزان وزن و باری که می توانند تحمل کنند آشنا شدیم. حال می خواهیم به کاربرد هر یک در زیرساخت های ساختمانی و مناطق شهری مختلف اشاره ای داشته باشیم:

– A۱۵ :

دریچه A۱۵ تنها می‌تواند برای ترافیک بسیار سبک مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال برای عبور عابران پیاده و دوچرخه سواران مورد استفاده قرار گیرد.

– B۱۲۵ :

دریچه ۲ – B۱۲۵ را می توان در راه‌هایی که رانندگی انجام می شود، استفاده کرد و یا آن‌ها را می توان در مناطقی نصب کرد که تنها به آن دسترسی دارند.

– C۲۵۰ :

دریچه C۲۵۰ در حوزه‌هایی مانند پارکینگ ‌های اتومبیل مورد استفاده قرار می گیرد که در آن ترافیک حرکت کند و آرام است. همچنین دریچه تحت فشار زیادی قرار نخواهد گرفت.

– D۴۰۰ :

دریچه D۴۰۰ می‌تواند در مناطقی بکار رود که در آن ترافیک سنگین و با تردد بسیار زیاد می باشد. جاده‌هایی که ماشین ها در آن در حال حرکت هستند،مکان هایی هستند که از این دریچه استفاده می شود.

۵ – e۶۰۰ :

پوشش e۶۰۰ می‌تواند در نواحی سنگین مانند انبار و اسکله و غیره مورد استفاده قرار گیرد. جایی که ماشین‌آلات سنگین مانند بالابر کارخانه در حال تردد و کار کردن هستند.

– F۹۰۰ :

پوشش F۹۰۰ می‌تواند در مکان‌هایی مانند فرودگاه‌ها که وسایل نقلیه سنگین در حال تردد هستند و وزن آنها فراتر از ماشین های سنگین می باشد، مورد استفاده قرار گیرد.

دریچه منهول یک صفحه قابل جا به جایی است که بر روی دهانه باز منهول که قسمت ورودی چاه و یا فاضلاب است قرار گرفته و از افتادن افراد و یا اجسام به داخل جلوگیری می کند. به طور کلی از دریچه منهول به جهت وارد نشدن مواد اضافی به داخل چاه ها و فاضلاب ها استفاده می شود. دریچه منهول دارای سیستم آب بندی نیز می باشد که از ورود آب های سطحی جاری شده بر روی سطح منهول جلوگیری می کند. در بالای درب دریچه معمولا دو سوراخ برای وارد کردن میله فلزی مخصوص باز کردن درب وجود دارد که در بعضی موارد به عنوان روزنه ورود نور به داخل نیز مورد استفاده قرار می گیرد. نصب درست و استاندارد دریچه منهول مناسب و با دوام کافی می تواند موجب افزایش امنیت و ایمنی در جاده ها و خیابان ها شود. دریچه مناسب و با کیفیت می تواند ایمنی را در بدترین شرایط آب و هوایی نیز برای شما تضمین کند.

دریچه منهول به شکل معمول کاربرد های بسیار زیادی دارد و به همین دلیل یکی از پر مصرف ترین وسیله ها در شهرداری ها و سیستم های شهری است. از دریچه منهول در موارد زیر استفاده می شود.

 • اتاق های بازرسی فاضلاب
 • کابل کشی برق زیر زمینی
 • کابل کشی مخابرات
 • تاسیسات آب، نفت و گاز
 • زیبا سازی باغ ها و مناظر
 • دریچه آتشنشانی
 • دریچه کنتور
 • دریچه مخابرات
 • دربچه حوضچه
 • بستن دریچه بازدید سپتیک تانک
 • مزایای استفاده از دریچه منهول

مقاومت دریچه منهول در برابر خوردگی. تمامی دریچه ها با جنس های متفاوت خود تا حد زیادی در مقابل خوردگی مقاوم هستند و حتی دریچه بتنی هم مقاومت تقریبا زیادی در برابر خوردگی دارد. به دلیل نصب در خیابان و قرار گرتن در معرض نور خورشید این درب ها باید در مقابل اشعه فرا بنفش نیز مقاوم باشند که تمامی مدل های مختلف دریچه منهول از این نظر نمره قبولی کسب می کنند.

کنترل بو توسط دریچه منهول. دریچه های منهول به دلیل چفت شدن از ورود و خروج مواد به داخل دریچه جلوگیری می کنند و بهمین دلیل معمولا بو و رایحه بد ساطع شده از فاضلاب از این دریچه ها خارج نمی شوند.

استفاده از دریچه منهول کامپوزیتی در مقایسه با دیگر مدل ها خطر سرقت درب و همچنین نیاز به جایگزین کردن و صرف هزینه دوباره را از بین می برد. در کنار این موضوع، این درب ها بسیار سبک بوده و فقط یک نفر به راحتی می تواند آن را باز و بسته کند که این عامل در موارد اضطراری بسیار کاربردی خواهد بود.

از دیگر ویژگی مهم دریچه منهول کامپوزیتی قیمت تمام شده آن است که در مقایسه با دیگر جنس ها بسیار کمتر بوده و بهمین دلیل در طول سال های اخیر استفاده از دریچه منهول کامپوزیتی و همچنین تولید آن ها افزایش چشمگیری داشته است. 

قیمت دریچه منهول به چه صورت است؟

قیمت دریچه منهول به چند عامل مشخص بستگی دارد.

 • جنس دریچه منهول
 • قطر دریچه منهول
 • ضخامت دریچه منهول

بنابراین شما بر اساس مکان و نوع استفاده می توانید یکی از مدل های از پیش مشخص را انتخاب کنید. برای مثال قیمت دریچه منهول با قطر ۳۰ سانتی متر و بار ترافیک ۱۰ تن با قیمت دریچه منهول با قطر ۳۰ سانتی متر و بار ترافیک ۲۵ تن متفاوت خواهد بود و همچنین دریچه منهول با قطر ۶۰ سانتی متر و بار ترافیک ۱۰ تن با جنس کاپوزیت با همین مشخصات ولی جنس چدنی کاملا متفاوت است.

 

بازار جهانی دریچه منهول به دلیل حضور شمار زیادی از سازندگان بین‌المللی، ملی و منطقه‌ای از هم گسیخته‌است.  انتظار می‌رود که رقابت بین سازندگان پیشرو افزایش یابد، چرا که آن‌ها در روش‌های توسعه تجاری استراتژیک شرکت می‌کنند. آن‌ها همچنین در ادغام و اکتساب، همکاری، شراکت و نوآوری  می کنند و برای تقویت موقعیت خود در بازار در سال‌های آتی سرمایه‌گذاری می‌کنند. طبق تحقیقات اخیر بازار پیش‌ بینی می‌شود که بازار جهانی دریچه منهول تا پایان سال ۲۰۲۶، به ارزش ۴.۸ میلیارد دلار برسد.  در سال ۲۰۱۷، این بازار ۳.۶۵ میلیارد دلار به رسید. اخیرا اکثر شرکت های دولتی دریچه های کامپوزیتی و نانوکامپوزیتی را ترجیح می دهند. هرچند هنوز دریچه های چدنی خاکستری و چدن داکتیل هم رونق قبل را دارند البته با امنیت بالاتر (اصطلاحا قفل دار)

بسته به نوع محصولات عرضه شده، انتظار می‌رود که نوع کامپوزیت در سال‌های آتی، بازار جهانی را تحت پوشش خود قرار دهد. به خاطر این که پوشش‌های کامپوزیت سبک هستند و از مقاومت بالایی برخوردارند.  علاوه بر این، میزان اسقاط این پوشش ها  صفر است. این پوشش‌ها باعث کاهش احتمال دزدی در مقایسه با پوشش‌های فلزی که اغلب به‌سرقت‌رفته هستند، می شود. با توجه به جغرافیا، اروپا احتمالا سهم بیشتری در رونق بازار دارد. با این حال، انتظار می‌رود که مناطق در حال توسعه در آسیا  رقابت سختی در رشد این بازار داشته باشند. افزایش توسعه اقتصادی که منجر به افزایش قابل‌توجهی در کشورهای در حال توسعه شد، فرصت‌های رشد منطقه آسیا را افزایش داده‌ است.