منهول پلی اتیلن

Photo0018 1024x768 - منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن یا آدم روی پلی اتیلن گودالی یا سازه ای عمودی است که تأسیسات زیر زمینی (مثل شبکه های فاضلاب، کابلهای مخابراتی و حوضچه ی شیرآلات و…) را به سطح زمین متصل می کند و توسط آن امکان دسترسی به این تأسیسات زیر زمینی جهت هرگونه عملیات میسر می شود. پلی اتیلن از مواد پلیمری ساخته می شود که مقاومت بالایی در برابر نشت رطوبت و مواد خورنده شیمیایی دارد.

پر استفاده ترین نوع منهول، منهول های پلی اتیلنی هستندکه در کاربردهایی نظیر موارد زیر استفاده می شوند new kafi 144 Copy 300x225 - منهول پلی اتیلن
 
 1. جمع آوری و انتقال آبهای سطحی از مناطق آلوده
 2. استفاده در واحدهای شیمیایی
 3. تعمیر و بازسازی منهولهای فرسوده
 4. محافظت کننده شیرآلات
 5. دسترسی آسان به مسیر کابل‌های زیر زمین در سیستم‌های مخابراتی
Polyethylene manhole 1024x682 - منهول پلی اتیلن

با توجه به نوع کاربرد و نوع مواد اولیه می توان ها را به صورت زیر دسته بندی کرد:

‌های سنتی

این ها با مصالح سنتی مانند آجر، سیمان، بتن و … ساخته می شود و در گذشته بسیار کاربردی و مورد استقبال بوده است. البته منهول آجری هنوز هم در برخی از مناطق، برای مثال در کانالهای انتقال خط تلفن که در زیر زمین قرار دارد استفاده می شود. (برای کانال های انتقال خطوط تلفن از منهول های بتنی استفاده می شود.)

‌های پیش ساخته

منهول های پیش ساخته پلی اتیلن در سیستم های فاضلاب صنعتی و فاضلاب خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به افزایش روزافزون استفاده از مواد پلیمری در صنایع مختلف این نوع ها می تواند جایگزین مناسبی برای منهول های بتنی و سنتی باشد.

پلی اتیلنی را از لحاظ شکل ظاهری و نوع کاربرد می توان به دو دسته تقسیم کرد که به شرح زیر است:

 1. های گذر مستقیم: این منهول ها برای استفاده در نقاط عطف که دارای تعدا زیادی ورودی و خرجی می باشد طراحی شده است. از منهول گذر مستقیم پلی اتیلن در تجمیع اتصالات خانگی نیز استفاده می شود.
 2. منهول های جانبی: منهول های جانبی پلی اتیلن برای لوله با قطر داخلی ۸۰۰ میلی متر و بالاتر جز کاربرد های عملی و اقتصادی در تاسیسات شبکه فاضلاب محسوب می شوند.

در چنین مواردی قطرهای بالا، برای دسترسی به شبکه شفت منهول باید بصورت مماس با خط مرکزی لوله نصب شوند.

 1. منهول های ریزشی: منهول های ریزشی پلی اتیلنی به منهول هایی گفته می شود که در دراپهایی با ارتفاع بیش از ۶۰ سانتی متر مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین حداکثر ارتفاع مجار برای استفاده از این نوع منهول پلی اتیلنی ۳متر می باشد و برای ارتفاع بالاتر باید طراحی اختصاصی صورت بگیرد.

۱- وزن پایین منهول پلی اتیلن

به علت پایین بودن چگالی پلی اتیلن در مقایسه با بتن، وزن منهول پلی اتیلنی در مقایسه با منهول های بتنی با کاربری یکسان، بسیار کمتر است. مزیت دیگر پایین بودن وزن این است که در زمین های باتلاقی و شنی که امکان زیر سازی منهول های سنگین وجود ندارد و به علت سستی زمین امکان نشست منهول وجود دارد، و منهول پلی اتیلنی از نظر خطر نشست کاملا ایمن هستند.

۲- استحکام بالا در برابر ضربه

با توجه به انعطاف پذیری ذاتی و خاصیت ضربه پذیری پلی اتیلن، منهول پلی اتیلنی، از مقاومت بالایی در برابر ضربات وارده در حین حمل و نقل ، جابجایی یا پروسه نصب برخوردارند.

۳- طول عمر بالا

به دلیل استفاده از پلی اتیلن در سات مواد اولیه منهول پلی اتیلنی این نوع منهول از ظول عمر بالایی برخوردار است.

۴- مقاومت بالا  منهول پلی اتیلن در برابر بارهای خارجی وارده با رعایت بستر سازی مناسب

۵- عمر انبار داری بالا با رعایت پوشش در مقابل تابش مستقیم آفتاب و ایجاد امکان گردش هوا در دپو

۶- سیستم یکپارچه و جامع: با توجه به اینکه منهول پلی اتیلنی به صورت جامع (اجرای تمام انشعابات، پله، کف، درپوش و….در محل کارخانه) ساخته و به محل نصب حمل می شوند، دارای مزیت بالایی در کاهش هزینه ها و افزایش سرعت اجرای پروژه هستند.

۷- مقاومت شیمیایی بالا در محیط های خورنده و مهاجم

پلی اتیلن به علت خواص ذاتی خود که خنثی است دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر مواد شیمیایی مختلف می باشد. به همین دلیل خطر خوردگی و پوسیدگی منهول پلی اتیلن که در ساختار آن از پلی اتیلن استفاده شده است در مجاورت مواد خورنده و محیط های شیمیایی و اسیدی بسیار پایین است.

۸- مقاومت بسیار بالا در برابر جابه جایی های زمین

منهول پلی اتیلنی به علت خاصیت انعطاف پذیری خود (به همراه لوله های پلی اتیلنی متصل به آن ها) دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر زلزله و یا رانش زمین می باشند.

۹- هزینه های لوله گذاری پایین

منهول ها هم بخشی از سیستم لوله گذاری هستند و این هزینه در منهول پلی اتیلن به مراتب پایین تر از منهول بتنی است. چون هزینه های بستر سازی، آماده کردن ترانشه، ابزار مورد نیاز در پای کار و… در سیستم سازه پلی اتیلن پایین تر است.

۱۰-زبری پایین

با توجه به ضریب زبری پایین لوله های پلی اتیلنی، احتمال چسبیدن مواد معلق و گل و لای به آن بسیار پایین است و در صورت ته نشینی گل و لای بر روی آن، با اولین جریان شدید آب کاملاً شسته و تمیز می گردد. همچنین به علت زبری پایین پلی اتیلن و صاف بودن سطح داخلی منهول های ساخته شده از آن و نیز مقاومت در برابر سایش بالای پلی اتیلن، میزان سایش آن در اثر آب ناچیز بوده و همین امر سبب طول عمر زیاد این منهول ها به خصوص در خطوط دارای زاویه شیب بالا می باشد.

۱۱-سرعت نصب بالا

از جمله بزرگ ترین مزیت های منهول پلی اتیلنی، سرعت نصب بالای آن ها می باشد. با توجه به اینکه منهول های پلی اتیلنی به صورت پیش ساخته تولید می گردند، بنابراین بلافاصله پس از حمل به محل آماده نصب هستند.

مزایای استفاده از منهول پلی اتیلنی - منهول پلی اتیلن

مواد بکار رفته در منهول پلی اتیلن یا منهول آدم رو مواد پلی اتیلن با گرید ۳۸۴۰ می باشد که می توان از مواد HDPE  و LLDPE گرید روتاری مولدینگ میز رای تولید منهول پلی اتیلن استفاده کرد.
همچنین مواد اولیه بکار رفته در منهول پلی اتیلن، قابل بازیافت بوده و دارای زنجیره پلیمری فشره است.

استاندارد های منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن دارای استاندارد بین المللی به نام ASTM F1759-2004  می باشد که دارای ۳ بخش است. استاندارد دیگری که در رابطه با این منهول معرفی شده استاندارد ملی ۱۴۱۴۸ است. بر اساس این استاندارد منهول باید تحکل فشار افقی و عمود ناشی از وزن خاک و بارهای روی آن را داشته باشد.

رنگ منهول پلی اتیلن

در ابتدا منهول پلیاتیلن دارای بی رنگ و شفاف است اما در نهایت برای استفاده به آن رنگ می زنند؛ با توجه به اینکه اغلب منهول پلی اتیلن دارای رنگ زرد هستند ولی می توان آن ها را در رنگ های متفاوت تولید و به بازار عرضه کرد.

قیمت منهول پلی اتیلن

آبا به دنبال پیدا کردن قیمت منهول پلی اتیلن هستید؟ آیا نمی توانید به مراکز مختلف برای یافتن قیمت منهول پلی اتیلن اعتماد کنید؟ آیا به دنبال پیدا کردن قیمت و نرخ منصفانه منهول پلی اتیلن هستید؟

معمولا پیدا کردن قیمت واقعی منهول پلی اتیلن کاری مشکل به حساب می آید و یکی از عوملی که سبب می شود تا قیمت های منهول پلی اتیلن متغیر باشد نوع  مواد بکار رفته در ساختار آن است.

مقایسه منهول پلی اتیلنی و منهول سنتی

 • منهول پلی اتیلنی در مقایسه با منهول سنتی (آجری یا بتنی) با توجه به خاصیت تراکم کمتر دارای سرعت عمل بالاتری در محل اجرا می باشد.
 • عمر مفید سازه های پلی اتیلنی در مقابل فرسایش های فاضلابی بیشتر از سازه های بتنی است.
 • انعطاف پذیری منهول پلی اتیلنی این قابلیت را می دهد که هرگونه سازه ای را بنابر شرایط محیطی نصب کنند.
 • سازه هایی که در آن ها از منهول پلی اتیلن استفاده می شود نسبت به منهول های بتنی و آجری قطر کمتری دارند.

مقایسه فنی بین منهول های پلیمری - منهول پلی اتیلن

 • منهول پلی اتیلنی به دلیل نوع ساختار و اتصالات، نسبت به منهول سنتی مقاومت بیشتری در برابر زلزله دارد.

 

 

چرا برای خرید منهول پلی اتیلن شرکت کیان صنعت پاسارگاد را انتخاب کنیم؟

شرکت کیان صنعت پاسارگاد، اولین و بزرگترین واحد صنعتی در زمینه طراحی، تولید و ساخت منهول های استاندارد پلی اتیلن در کشور می باشد .این شرکت با بهره گیری از نیروهای متخصص و با تجربه در صنعت پلی-اتیلن توانسته به تکنولوژی ساخت دستگاه های قالب گیری چرخشی (روتاری مولدینگ (دست یابد. ضمنا این مجموعه تولید کننده انواع قطعات پلاستیکی به روش روتاری مولدینگ و انواع اتصالات پلی اتیلن است و با سرعت در حال توسعه و تکمیل خطوط تولید خود، ساخت انواع قطعات و راه اندازی پروژه های تحقیقاتی جدید می باشد. امروزه اساس تولید بر پایه داشتن یک سازمان کیفیت محور و پیشرو می باشد، بدین لحاظ شرکت کیان صنعت پاسارگاد ضمن دارا بودن یک سیستم کنترل کیفی و با بهره گیری از امکانات گسترده آزمایشگاهی به صورت همزمان با تولید، در کنترل و نظارت بر تولید نقش اساسی دارد و ضمن دارا بودن گواهینامه ISO9001   در حال اخذ استاندارد ۱۷۰۲۵ نیز می باشد. کارشناسان بخش کنترل کیفی و آزمایشگاه با بهره گیری از امکانات پیشرفته آزمایشگاهی تست و کنترل ، این شرکت را در راه نیل به اهداف کیفی شرکت رهنمون می سازند. شرکت کیان صنعت پاسارگاد همواره در حال بازنگری روش-های تولید، سیستم سخت افزاری، ارتقا و به روز رسانی دستگاه های تولید، اطلاعات و دانش فنی خویش در زمینه-های مختلف تولید می باشد و خود را در زمینه تولید منهول های پلی اتیلنی در کشور پیشرو می داند.

پرسش های متداول درباره منهول پلی اتیلن

منهول ها معمولا در یکی از سه دسته قرار می گیرند که کم عمق، معمولی و عمیق هستند. نوع منهول انتخاب شده برای یک منطقه خاص به اندازه فاضلاب یا خط آب طوفان و همچنین عملکرد منهول بستگی دارد. منهول ها معمولا در یکی از سه دسته قرار می گیرند که کم عمق، معمولی و عمیق هستند.

منهول پلی اتیلنی از پلیمر فشرده شده و منهول هاس سنتی از آجر، بتن، سیمان و … ساخته می شوند.

پلی اتیلن به علت خاصیت ذاتی خود که خنثی است، مقاومت بسیار خوبی در برابر مواد شیمیایی دارد و به همین دلیل خطر پوسیدگی و خورندگی منهول پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی بسیار کم است.

منهول های پلی اتیلن به دلیل صاف بودن داخل و پروفیل های جریان، خواص هیدرولیکی بسیار خوبی دارند. به دلیل این خواص هیدرولیکی عالی، منهول های پلاستیکی خطر کمتری برای موانع یا انسداد دارند.

استفاده از دوربین رایج‌ترین تکنیک بازرسی است که امروزه استفاده می‌شود که ایمنی را به همراه دارد و مقرون به صرفه است.