منهول پلی اتیلن

Photo0018 1024x768 - منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن یا آدم روی پلی اتیلن گودالی یا سازه ای عمودی است که تأسیسات زیر زمینی (مثل شبکه های فاضلاب، کابلهای مخابراتی و حوضچه ی شیرآلات و…) را به سطح زمین متصل می کند و توسط آن امکان دسترسی به این تأسیسات زیر زمینی جهت هرگونه عملیات میسر می شود. پلی اتیلن از مواد پلیمری ساخته می شود که مقاومت بالایی در برابر نشت رطوبت و مواد خورنده شیمیایی دارد.

Polyethylene manhole 1024x682 - منهول پلی اتیلن

با توجه به نوع کاربرد و نوع مواد اولیه می توان ها را به صورت زیر دسته بندی کرد:

‌های سنتی

این ها با مصالح سنتی مانند آجر، سیمان، بتن و … ساخته می شود و در گذشته بسیار کاربردی و مورد استقبال بوده است. البته منهول آجری هنوز هم در برخی از مناطق، برای مثال در کانالهای انتقال خط تلفن که در زیر زمین قرار دارد استفاده می شود. (برای کانال های انتقال خطوط تلفن از منهول های بتنی استفاده می شود.)

منهول‌های پیش ساخته

منهول های پیش ساخته پلی اتیلن در سیستم های فاضلاب صنعتی و فاضلاب خانگی مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به افزایش روزافزون استفاده از مواد پلیمری در صنایع مختلف این نوع منهول ها می تواند جایگزین مناسبی برای منهول های بتنی و سنتی باشد.

معرفی پلی اتیلن

منهول پلی اتیلنی را از لحاظ شکل ظاهری و نوع کاربرد می توان به دو دسته تقسیم کرد که به شرح زیر است:

  1. منهول های گذر مستقیم: این منهول ها برای استفاده در نقاط عطف که دارای تعدا زیادی ورودی و خرجی می باشد طراحی شده است. از منهول گذر مستقیم پلی اتیلن در تجمیع اتصالات خانگی نیز استفاده می شود.
  2. منهول های جانبی: منهول های جانبی پلی اتیلن برای لوله با قطر داخلی ۸۰۰ میلی متر و بالاتر جز کاربرد های عملی و اقتصادی در تاسیسات شبکه فاضلاب محسوب می شوند.

در چنین مواردی قطرهای بالا، برای دسترسی به شبکه شفت منهول باید بصورت مماس با خط مرکزی لوله نصب شوند.

  1. منهول های ریزشی: منهول های ریزشی پلی اتیلنی به منهول هایی گفته می شود که در دراپهایی با ارتفاع بیش از ۶۰ سانتی متر مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین حداکثر ارتفاع مجار برای استفاده از این نوع منهول پلی اتیلنی ۳متر می باشد و برای ارتفاع بالاتر باید طراحی اختصاصی صورت بگیرد.

آدم رو یا گودال در زیر زمین نصب و راه اندازی می شوند و شبکه های لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل می کند. این لوله ها نقش بسیار مهم و چشمگیری در هدایت سیالات دارد و خواص پلی اتیلن باعث شده است تا روند استفاده از آن ها سیر صعودی داشته باشد.

۱- وزن پایین منهول پلی اتیلن

به علت پایین بودن چگالی پلی اتیلن در مقایسه با بتن، وزن منهول پلی اتیلنی در مقایسه با منهول های بتنی با کاربری یکسان، بسیار کمتر است. مزیت دیگر پایین بودن وزن این است که در زمین های باتلاقی و شنی که امکان زیر سازی منهول های سنگین وجود ندارد و به علت سستی زمین امکان نشست منهول وجود دارد، و منهول پلی اتیلنی از نظر خطر نشست کاملا ایمن هستند.

۲- استحکام بالا در برابر ضربه

با توجه به انعطاف پذیری ذاتی و خاصیت ضربه پذیری پلی اتیلن، منهول پلی اتیلنی، از مقاومت بالایی در برابر ضربات وارده در حین حمل و نقل ، جابجایی یا پروسه نصب برخوردارند.

۳- طول عمر بالا

به دلیل استفاده از پلی اتیلن در سات مواد اولیه منهول پلی اتیلنی این نوع منهول از ظول عمر بالایی برخوردار است.

۴- مقاومت بالا  منهول پلی اتیلن در برابر بارهای خارجی وارده با رعایت بستر سازی مناسب

۵- عمر انبار داری بالا با رعایت پوشش در مقابل تابش مستقیم آفتاب و ایجاد امکان گردش هوا در دپو

۶- سیستم یکپارچه و جامع: با توجه به اینکه منهول پلی اتیلنی به صورت جامع (اجرای تمام انشعابات، پله، کف، درپوش و….در محل کارخانه) ساخته و به محل نصب حمل می شوند، دارای مزیت بالایی در کاهش هزینه ها و افزایش سرعت اجرای پروژه هستند.

۷- مقاومت شیمیایی بالا در محیط های خورنده و مهاجم

پلی اتیلن به علت خواص ذاتی خود که خنثی است دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر مواد شیمیایی مختلف می باشد. به همین دلیل خطر خوردگی و پوسیدگی منهول پلی اتیلن که در ساختار آن از پلی اتیلن استفاده شده است در مجاورت مواد خورنده و محیط های شیمیایی و اسیدی بسیار پایین است.

۸- مقاومت بسیار بالا در برابر جابه جایی های زمین

منهول پلی اتیلنی به علت خاصیت انعطاف پذیری خود (به همراه لوله های پلی اتیلنی متصل به آن ها) دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر زلزله و یا رانش زمین می باشند.

۹- هزینه های لوله گذاری پایین

منهول ها هم بخشی از سیستم لوله گذاری هستند و این هزینه در منهول پلی اتیلن به مراتب پایین تر از منهول بتنی است. چون هزینه های بستر سازی، آماده کردن ترانشه، ابزار مورد نیاز در پای کار و… در سیستم سازه پلی اتیلن پایین تر است.

۱۰-زبری پایین

با توجه به ضریب زبری پایین لوله های پلی اتیلنی، احتمال چسبیدن مواد معلق و گل و لای به آن بسیار پایین است و در صورت ته نشینی گل و لای بر روی آن، با اولین جریان شدید آب کاملاً شسته و تمیز می گردد. همچنین به علت زبری پایین پلی اتیلن و صاف بودن سطح داخلی منهول های ساخته شده از آن و نیز مقاومت در برابر سایش بالای پلی اتیلن، میزان سایش آن در اثر آب ناچیز بوده و همین امر سبب طول عمر زیاد این منهول ها به خصوص در خطوط دارای زاویه شیب بالا می باشد.

۱۱-سرعت نصب بالا

از جمله بزرگ ترین مزیت های منهول پلی اتیلنی، سرعت نصب بالای آن ها می باشد. با توجه به اینکه منهول های پلی اتیلنی به صورت پیش ساخته تولید می گردند، بنابراین بلافاصله پس از حمل به محل آماده نصب هستند.

مزایای استفاده از منهول پلی اتیلنی - منهول پلی اتیلن

مواد بکار رفته در منهول پلی اتیلن یا منهول آدم رو مواد پلی اتیلن با گرید ۳۸۴۰ می باشد که می توان از مواد HDPE  و LLDPE گرید مولدینگ میز رای تولید منهول پلی اتیلن استفاده کرد.
همچنین مواد اولیه بکار رفته در منهول پلی اتیلن، قابل بازیافت بوده و دارای زنجیره پلیمری فشره است.

استاندارد های منهول پلی اتیلن

منهول پلی اتیلن دارای استاندارد بین المللی به نام ASTM F1759-2004  می باشد که دارای ۳ بخش است. استاندارد دیگری که در رابطه با این منهول معرفی شده استاندارد ملی ۱۴۱۴۸ است. بر اساس این استاندارد منهول باید تحکل فشار افقی و عمود ناشی از وزن خاک و بارهای روی آن را داشته باشد.

آدم رو یا گودال در زیر زمین نصب و راه اندازی می‌شود و شبکه های لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل می‌کند. این لوله ها نقش بسیار مهم و چشمگیری در هدایت سیالات داشته و خواص پلی اتیلن باعث شده است تا روند استفاده از آن ها سیر صعودی داشته باشد

رنگ منهول پلی اتیلن

در ابتدا منهول پلیاتیلن دارای بی رنگ و شفاف است اما در نهایت برای استفاده به آن رنگ می زنند؛ با توجه به اینکه اغلب منهول پلی اتیلن دارای رنگ زرد هستند ولی می توان آن ها را در رنگ های متفاوت تولید و به بازار عرضه کرد.

قیمت منهول پلی اتیلن

معمولا پیدا کردن قیمت واقعی منهول پلی اتیلن کاری مشکل به حساب می آید و یکی از عوملی که سبب می شود تا قیمت های منهول پلی اتیلن متغیر باشد نوع  مواد بکار رفته در ساختار آن منهول است.

مقایسه منهول پلی اتیلنی و منهول سنتی

  • منهول پلی اتیلنی در مقایسه با منهول سنتی (آجری یا بتنی) با توجه به خاصیت تراکم کمتر دارای سرعت عمل بالاتری در محل اجرا می باشد.
  • عمر مفید سازه های پلی اتیلنی در مقابل فرسایش های فاضلابی بیشتر از سازه های بتنی است.
  • انعطاف پذیری منهول پلی اتیلنی این قابلیت را می دهد که هرگونه سازه ای را بنابر شرایط محیطی نصب کنند.
  • سازه هایی که در آن ها از منهول پلی اتیلن استفاده می شود نسبت به منهول های بتنی و آجری قطر کمتری دارند.

مقایسه فنی بین منهول های پلیمری - منهول پلی اتیلن

  • منهول پلی اتیلنی به دلیل نوع ساختار و اتصالات، نسبت به منهول سنتی مقاومت بیشتری در برابر زلزله دارد.

 

 

چرا برای خرید منهول پلی اتیلن شرکت را انتخاب کنیم؟

یکی از بزرگترین تولید کننده های منهول پلی اتیلن در ایران بوده و منهول های این شرکت بر اساس استانداردهای طراحی منهول تولید می ‌شوند. کیان صنعت پاسارگاد مفتخر است که در تولید منهول های پلی اتیلن به صورت انبوه، با قالب گیری یکپارچه و تک رنگ (زرد) پیشرو بوده و با سرعت در حال تکمیل و توسعه خطوط تولید خود است. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و هر گونه راهنمائی و یا نظارت بر اجرا، با واحد فنی شرکت کیان صنعت پاسارگاد تماس بگیرید.

پرسش های متداول درباره منهول پلی اتیلن

منهول ها معمولا در یکی از سه دسته قرار می گیرند که کم عمق، معمولی و عمیق هستند. نوع منهول انتخاب شده برای یک منطقه خاص به اندازه فاضلاب یا خط آب طوفان و همچنین عملکرد منهول بستگی دارد. منهول ها معمولا در یکی از سه دسته قرار می گیرند که کم عمق، معمولی و عمیق هستند.

منهول پلی اتیلنی از پلیمر فشرده شده و منهول هاس سنتی از آجر، بتن، سیمان و … ساخته می شوند.

پلی اتیلن به علت خاصیت ذاتی خود که خنثی است، مقاومت بسیار خوبی در برابر مواد شیمیایی دارد و به همین دلیل خطر پوسیدگی و خورندگی منهول پلی اتیلن در برابر مواد شیمیایی بسیار کم است.

منهول های پلی اتیلن به دلیل صاف بودن داخل و پروفیل های جریان، خواص هیدرولیکی بسیار خوبی دارند. به دلیل این خواص هیدرولیکی عالی، منهول های پلاستیکی خطر کمتری برای موانع یا انسداد دارند.

استفاده از دوربین رایج‌ترین تکنیک بازرسی است که امروزه استفاده می‌شود که ایمنی را به همراه دارد و مقرون به صرفه است.

خیر، برخلاف منهول های بتنی که آب به داخل آن ها نفوذ می کند؛ در منهول پلی اتیلن آب به داخل نفوذ نمی کند و در نتیجه سطح دبی آب تغییر نمی کند.