انواع دریچه منهول

dariche4 1024x394 - انواع دریچه منهول

دریچه  منهول ها روی سطح زمین قرار میگیرند تا هم دسترسی به شبکه انتقال آب یا فاضلاب راحت تر باشد و هم عبور  و مرور در سطح خیابان قطع نشود در عین حال دریچه منهول می تواند به انتقال آب باران و سطوح معابر به سیستم های فاضلاب اشاره کرد

دریچه ها می توانند از جنس چدن ، پلی ایتلن،کامپوزیت و کوپلیمری باشد

محل نصب دریچه منهول

محل تردد عابر پیاده و دوچرخه     

 در پیاده رو ها و پارکینگ ها

 بر روی مجاری آب حاشیه جاده ها

توقف گاه ها و حاشیه جاده ها که محل  تردد وسائل نقلیه سنگین

محل تردد  وسائل فوق سنگین مانند اسکله ها و فرودگاه ها

boston1 e1507551845695 - انواع دریچه منهول

:استاندارد های دریچه منهول عبارت اند از

مقاوم به مواد شیمیایی
خصوصیات کششی 
انعطاف پذیر
سختی سنجی
اشتعال پذیری
جذب آب
تابش آب
1308627013 - انواع دریچه منهول
دریچه چدن 60 سانت 768x576 - انواع دریچه منهول

: دریچه منهول چدنی

چدن به آلیاژ هایی از آهن و کربن گفته می شود که از طریق ذوب مجدد سنگ آهن به همراه آهن و فولاد به دست می آید  بسته به نوع کاربرد آن  میزان کربن و سیلیسیم تا حد مطلوب کاهش داده می شوند. بیش از ۹۵ درصد وزن چدن را آهن تشکیل می دهد و عناصر آلیاژی اصلی آن کربن و سیلیسیم هستند که به طور معمول بین ۲. تا ۴ درصد کربن و ۱ الی ۳ درصد سیلیسیم دارد و به عنوان آلیاژی سه گانه شناخته می شود .

انواع دریچه های چدنی منهول:

چدن خاکستری،دریچه چدنی داکتیل (نشکن)،چدن بتن، دریچه فاضلاب دریچه فرودگاه ، دریچه گاز،کنتور آب، دریچه مخابرات و….

دریچه منهول پلی اتیلن

دریچه منهول پلی اتیلنی و بطور کل استفاده از محصولات پلی اتیلن به دلیل پیشرفت هایی که رخ داده است بیشتر مورد توجه قرار گرفته است، منهول پلی اتیلن نوعی از اتصالات پلی اتیلن می باشد که در چند شبکه و خطوط انتقال آب مورد استفاده قرار می گیرد . موارد استفاده منهول پلی اتیلن می توان در فاضلاب شهری ، خانگی و صنعتی وسیستم های  مخابراتی نام برد، از این دریچه جهت ارتباط چند شبکه مورد استفاده قرار می گیرد

:انواع دریچه منهول

دریچه منهول پلی اتیلن در دو نوع عابری و ترافیکی می باشد.

دریچه های عابری برا معابری همچون بیمارستان ها ، بلوک های مسکونی ، ادارات وکه محل رفت امد عابرین پیاده و اتومبیل ها سبک است مورد استفاده قرار می گیرند

دریچه های پلی اتیلن ترافیکی مناسب برای مکان هایی است که عبور و مرور اتومبیل ها سواری و سنگین انجام می شود .

201706221147238869795 960x666 - انواع دریچه منهول

به دلیل وجود سولفولید هیدروژن در فاضلاب های بهداشتی منهول ها دچار خوردگی می شوند.

اما این دریچه از جنس پلی اتیلن سخت است و وزن سبک و عمر طولانی دارد ومقاوم  به مواد اسیدی و بسیاری از ترکیبات عالی است و به خاطر همین مقاومت، زمانی که  در برابر سولفیدهیدروژن، اسید سولفوریک و دیگر مواد شیمیایی مضرقرار می گیرد چار خوردگی نمی شود.

Hamilton Kent 2 e1517833376382 - انواع دریچه منهول

نصب و راه اندازی دریچه های منهول پلی اتیلن بسیار آسان و کم هزینه تر از سایر دریچه  می باشد این دریچه مقاوم در برابر خوردگی و پوسیدگی است، و در برابر نور آفتاب به دلیل داشتن مواد آنتی یو وی مقاوم است و می تواند در محیط های گوناگون از جمله سرما و گرما مورد استفاده قرار گیرد. دریچه منهول پلی اتیلن با اینکه  سبک است   اما توانایی تحمل فشار بالا را دارد

دریچه منهول کامپوزیتی

دریچه های  کامپوزیتی از رزین پلی استر، سیلیکا یا فیبر شیشه ای تولید شده و به عنوان دریچه های ضد آب شناخته می شود این دریچه ها برای مناطق ترافیکی وسیله نقلیه یا عابر پیاده تولید می شوند دریچه منهول کامپوزیتی به دیلیل مزیت هایی که داراست بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

:مهمترین مزایای استفاده از دریچه کامپوزیت

  • دارا بودن مقاومت مکانیکی بالا در برابر وزن زیاد
  • مقامت بالا در مقابل خوردگی
  • عایق حرارتی
  • به دلیل صلبیت بیشتر ، تحت یک بارگذاری معین ، خیز کمتری نسبت به فلزات دارند
  • استحکام بالا
  • کم بودن نسبت وزن به حجم
  • سبک بودن و مستحکم بودن بیشتر از فولاد
دریچه کامپوزیت 60سانت 25تن 2 1024x768 - انواع دریچه منهول

کاربرد دریچه منهول کامپوزیتی :

کامپوزیت های پایه پلیمری ( PMC) طیف وسیعی از صنایع را به خود اختصاص داده اند .از جمله صنایعی که میتوان از دریچه منهول کامپوزیتی  نام برد :حمل و نقل هوایی، نظامی، انرژی، تولید لوله و اتصالات و… می باشد .

EISECO. Q60 D400 GRP Manhole 26425 184x184 - انواع دریچه منهول

کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت به ترکیب موادی گفته می شوند که باهم مخلوط شده اند و اجزا تشکیل دهنده آنها هویت خود را حفظ نموده و در یکدیگر حل نشده اند کامپوزیت ها از آلیاژهای فلزی متفاوت هستند.

figure2 - انواع دریچه منهول

ابعاد منهول

ابعاد منهول پلی اتیلن کیان صنعت پاسارگاد (تولید کننده منهول پلی اتیلن و منهول فابریک پلی اتیلن) تا ارتفاع ۹مترمی باشد. منهول پلی اتیلن مخزنی فابریک ازجنس پلی اتیلن جهت فاضلاب پلی اتیلن درقطر ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ودرارتفاع ۱-۱.۵-۲-۲.۵-۳-۳.۵-۴-۴.۵-۵-۵.۵ (متر) و ابعاد سفلرشی تولید می شود.این منهولها دارای پله های رفت وآمد می باشند که جهت لایروبی کار آسان تر انجام گردد. این منهولها جهت نصب شیرآلات درداخل آن نیزاستفاده میشود.

:دریچه منهول کوپلیمری

اگر منومرها  با همدیگر واکنش بدهند یک کوپلیمر را به وجود می آورنداین دریچه ها از  پلاستیک فشرده ساخته شده است و غیر قابل بازیافت هستندانواع مختلفی از این نوع دریچه تولید می شود که عبارت است از ترافیکی-سوپاپدار-غیر ترافیکی و….

 

157231 0804f - انواع دریچه منهول
dariche2 1024x394 - انواع دریچه منهول