منهول ریزشی چیست

منهول ربزشی به منهول‌هایی اطلاق می‌شود که در مناطقی که شیب زمین زیاد باشد ،مثلا یکی از لوله ها در ارتفاع بالاتری باشد و در دراپ های با ارتفاع بیشتر از ۶۰ سانتیمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و با بوجود آوردن حالت پلکانی از شیب سطوح می کاهند. حداکثر ارتفاع مجاز برای استفاده از چنین منهول‌هایی ۳ متر می‌باشد. برای ارتفاعهای بالاتر می‌بایست که طراحی خاصی برای ساخت منهول در نظر گرفته شود.منهول های ریزشی دارای لوله های ورودی و خروجی است .و هم چنین حداکثر ارتفاع مجاز برای آن ها تا ۳ متر است برای ارتفاع های بالاتر باید تمدیدات بیشتری را تدارک ببینیم. استفاده از وسیله هایی شبیه همین منهول های پلکانی قدمتی ۳۰۰۰ ساله دارد و در گذشته هم در بین مهندسین رومی استفاده شده است.

حداکثر فاصله ای که از بالای محل ریزش فاضلاب تا قسمت آبروی کف منهول مجاز می باشد ۳۵ سانتیمتر است اگر فاصله از این میزان افزایش یابد باید فاضلاب ورودی به منهول طبق استاندارد دیتیل منهول های ریزشی اجراء گردد.(DROP MANHOLE)

 منهول ها برای متصل کردن چند شبکه ی فاضلاب به یکدیگر و یکی کردن لوله های فاضلاب و هدایت کردن آن ها به یک مسیر استفاده می شوند در واقع محفظه هایی هستند که امکان دسترسی به تعمیرات و تجهیزات را هم فراهم می کنند و درپوش هایی هم از جنس چدن، پل اتیلن و فولاد برای منهول ها ساخته می شوند و به عنوان مثال برای منهول فاضلاب کلمه ی فاضلاب برروی درب آن نوشته می شود.
 
photo 2018 08 09 18 47 14 1024x768 - منهول ریزشی چیست
dropdetail - منهول ریزشی چیست

منهول هایی که دارای ارتفاع بیشتر از ١٢٠ سانتی متر هستند باید دارای نردبان آهنی سرتاسری اندود شده با حداقل عرض ۴٠ سانتی متر باشند و پله ها نیز باید از میل گرد نمره ٢٠ با اندود رنگ آپوکسی به فواصل منظم حداکثر ۴٠ سانتی متر از یکدیگر نصب شوند، یااینکه از پله های چدنی مخصوص منهول استفاده کنیم.نردبان باید در قسمت قائم منهول و به فاصله ١۵ سانتی متر از دیواره منهول قرار گیرد و در فواصل ۱۵سانتی متری طول نردبان به دیوار محکم شود.

در واقع این منهول ها حالتی را بوجود می اوردند که به صورت قطره قطره منتقل شود. و این قطر قطره منتقل شدن درواقع برای برطرف کردن همان اختلاف ارتفاع طراحی می شود و بهتر است بعد از نصب منهول چند بار این موضوع را بررسی کنید.

drop - منهول ریزشی چیست

منهول ریزشی پلی اتیلن

در واقع این منهول ها حالتی را بوجود می اوردند که به صورت قطره قطره منتقل شود. و این قطر قطره منتقل شدن درواقع برای برطرف کردن همان اختلاف ارتفاع طراحی می شود و بهتر است بعد از نصب منهول چند بار این موضوع را بررسی کنید.

منهول ریزشی فاضلابی

هنگامی که یک جریان فاضلاب به سایر فاضلاب‎ها متصل می‎شود ، اگر اختلاف سطحی بین این فاضلاب‎ها زیاد باشد و حد آب در فاضلاب اصلی در بالاترین حالتش بیشتر از ۰٫۶ متر باشد ، در این صورت نحوه ساختار منهول ریزشی یا به صورت لوله های ریزشی کاملاً عمودی یا تقریبا عمودی است و فاضلاب‎ها از درجه بالا به پایین طبقه بندی می‎شوند. از منهول ریزشی نیز در خطوط فاضلاب سطوح شیبدار نیز استفاده می‎شود ، زمانی که بیش از ۰٫۶ متر ریزش داشته باشیم نیاز است تا شیب را کنترل کنیم تا به سرعت مورد نیاز برسیم.

 

rBXYw157ToPcZqrpII1iR2kmP - منهول ریزشی چیست

ساختار منهول ریزشی پلی اتیلن (ساختار مکانیکی و غیر مکانیکی اتصال لوله)

ساختار داخلی منهول ریزشی که لوله‎ها در آنها به شیوه مکانیکی به دیواره ها متصل است با منهول ریزشی که لوله‎های ورودی بدست نیروی انسانی متصل شده اند متفاوت است، که این دو روش ، تفاوتی در حدود ۲۶ اینچ (۶۰۰ میلی متر) یا بیشتر دارند همچنین نوع متفاوتی از طراحی‎های مهندسی در این نوع منهول مزیت‏هایی را فراهم می آورد ، از جمله کاهش انتشار H2S، بوی نامطبوع، آشفتگی فاضلاب در کانال منهول و جلوگیری از سایش و خوردگی ساختار داخلی منهول را می توان نام برد.

تنظیمات باید به طوری باشد که هر جز از محصول قابلیت چرخش داشته باشد و قابلیت جدا نمودن درب از لوله‎ها در آن میسر باشد.

اتصالات باید پذیرای لوله‎های ورودی باشد و قطر آن در حدود ۱۰ اینچ (۲۵۰ میلی متر) باشد. پایان اتصالات باید واشر نهایی را بپذیرد که از جنس PVC SDR26/SDR35 6 یا ۸ است و لوله فاضلاب گرانشی باید به طور افقی در داخل آن جای گیرد تا بتواند جریان را به داخل منهول بکشاند.

ساختار داخلی درب ممکن است برداشته شود تا محدوده خالی را ایجاد کند و برای جلوگیری از دست رفتن درب ممکن است با زنجیر آهنی ضد زنگ به بدنه متصل شده باشد.

متریل (نوع مواد پلی اتیلن) منهول ریزشی پلی اتیلن

بدنه از پلی اتیلن با چگالی پایین (LDPE)
درب از پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE)

اتصالات منهول ریزشی

منهول ‎های ریزشی دارای تقسیم‎ بندی ‎هایی است و این تقسیم بندی‎ ها مبتنی بر طراحی لوله‏ ها میباشد. جهت استفاده اتصالات برای لوله‎ها ابتدا باید به بررسی لوله‎ها پرداخت و اتصالات منهول ریزشی را از جنس یکسانی با لوله‎ها انتخاب کرد.

اتصالات منهول ریزشی باید مبتنی بر استاندارهای S/3.1 و S/3.1a دارای قطر ۲٫۴۷ متر برای لوله‎های فاضلابی باشد ؛ S/3.1b و S/3.1c نیز می تواند برای فاضلاب‏هایی با قطر ۲۰ سانتی‎متر استفاده شود. در صورت استفاده از اندازه‎های دیگر طراحی‎های خاص باید اعمال گردد. خطوط لوله فاضلابی بزرگتر معمولاً دارای طراحی از قبل پیش بینی شده‎‎ای نیست زیرا ممکن است اتصالات آن فضای بیشتری را نیاز داشته باشد.

منهول ریزشی
اتلاف انرژی در منهول ریزشی

منهول ریزشی دارای ویژگی‎های هیدرولیکی است که به طور گسترده‌ای در شبکه‎های فاضلاب شهری در حوضچه‎های شیب‎دار به کار رفته است. انرژی اتلاف شده در منهول ریزشی یکی از نگرانی های عمده طراحان‎ سیستم‎های درون شهری است. میزان مشخصی از اتلاف انرژی در منهول‎های ریزشی باید وجود داشته باشد تا از سرعت بیش از اندازه آب در لوله های خروجی جلوگیری شود. هرچند ، این موارد همواره قابل اجرا نیست ، زیرا تخلیه گسترده پسماندها در سیستم فاضلابی در زمان سیل اتفاق می‎افتد.

منهول ریزشی ، ابزار مهمی در کاهش سرعت و از بین بردن انرژی شبکه های فاضلاب شهری است. از بین رفتن انرژی در منهول ریزشی بستگی بیشتری به الگوی جریان منهول در لوله‎های خروجی و نیروهای پایین‎ رونده دارد و به پارامترهای هیدرولیکی و هندسی منهول شباهت دارد. اتلاف انرژی منهول ریزشی با قطرهای نمونه آزمایشگاهی مورد بررسی قرار می گیرد. در نهایت، اتلاف انرژی زمانی مورد توجه قرار می‎گیرد که به خنک کردن سیستم نیاز باشد.

اجرای منهول ریزشی برای ارتفاع بالا
اجرای منهول ریزشی برای ارتفاع پایین

عوامل موثر بر اتلاف انرژی در منهول های

شرایط جریان با نسبت پر شدن لوله بالایی و رویکرد جریان به طور کلی رابطه دارد.
شرایط جریان خروجی ، به عنوان مثال میزان جریان آزاد که شامل جریان سطح آزاد و جریان تحت فشار است ، جریان را محدود می‎کند ، که اثرات آب زیرزمینی را بر لوله خروجی تاثیر دارد ، برعکس می‎کند.
پیکره بندی منهول و ابعاد ، که شامل تنظیمات ورودی و خروجی است.

تقسیم بتدی انواع منهول از لحاظ کاربرد و شکل بصورت زیر است

منهول‌های گذرمستقیم

منهول های گذر مستقیم برای استفاده در نقاط عطف لوله پلی اتیلن که دارای چندین اتصال ورودی و خروجی می‌باشد طراحی گردیده است. از جمله موارد استفاده از این منهول‌ها می‌توان به انشعاب‌گیری و نیز تجمیع اتصالات خانگی اشاره نمود. نمونه‌ای از این نوع منهول در شکل-۵ نشان داده شده است. این نوع از منهول‌ها برای استفاده در لوله‌ی با اتصالات ورودی و خروجی تا قطر ۷۰۰ میلیمتر مناسب می‌باشند. در این حالت یک لوله ۱۰۰۰ میلیمتر در مسیر به عنوان آدم رو استفاده می‌شود. همچنین ادامه لوله به صورت سرباز در داخل لوله و پلیت‌های پلی اتیلن در کناره آن کار ماهیچه بتنی منهول‌های بتنی را به مراتب کاملترانجام می‌دهد. برای اتصالات بالاتر از سایز ۸۰۰ معمولا از منهول جانبی استفاده می‌شود ولی در صورت نیاز به منهول‌های از نوع گذر مستقیم باید بعنوان مثال از لوله سایز ۱۲۰۰ برای ورودی ۸۰۰ استفاده نمود. انتهای منهول‌های ساخته شده از پلی اتیلن ساختار جوش‌خورده داشته، بنابراین از نظر آب‌بندی کاملا مطمین می‌باشند.

 نصب منهول پلی اتیلن ریزشی

منهول‌های جانبی

منهول‌های جانبی برای لوله با قطر داخلی ۸۰۰ میلیمتر و بالاتر جزء کاربردهای عملی و اقتصادی در تاسیسات شبکه فاضلاب محسوب می‌شود. در چنین مواردی، قطرهای بالا، برای دسترسی به شبکه شفت منهول به صورت مجانب و مماس با خط مرکزی لوله ساخته و نصب می‌شود. در شکل-۶ نمونه‌ای از منهول‌های جانبی پلی اتیلن نشان داده شده است.

منهول های ریزشی پلی اتیلنی  دارای مشخصات مکانیکی  زیر هستند

برای منهول‌ها ، چه جانبی و چه گذر مستقیم محاسبات استاتیکی همانندی همچون لوله ، طبق استاندارد ATV A 127 انجام می‌گیرد که در این حالت با توجه به مشخصات پروژه ، ارتفاع بار خاک وارده ، فشار آب‌های زیر زمینی، بارترافیکی وارده مستقیم و غیر مستقیم به منهول و سایر نیروها لحاظ و پروفیل مناسب برای لوله محاسبه می‌شود. بنابراین ضخامت و سطح مقطع شفت باربر نسبت به بارهای وارده متفاوت و از نوع تک جداره تا انواع پروفیل دار قابل تغییر است.

Flow regimes in a drop manhole a Regime I free overfall flow b Regime II orifice - منهول ریزشی چیست
rBXYw157ToPcZqrpII1iR2kmP - منهول ریزشی چیست
149d - منهول ریزشی چیست