کار منهول چیست

کار منهول در سیستم انتقال فاضلاب این است که چندین خط لوله فاضلاب را به یکدیگر متصل کنند و به یک مسیر هدایت نمایند. و یا در سیستم‌های مخابراتی برای دسترسی به مسیرهای کابل‌ها در زیر زمین استفاده می‌شود. ‌دریچه‌هایی که در سطح زمین موجود است و برای کاربری‌های مختلفی استفاده می‌شود (آب و فاضلاب، تلفن، برق و…) در زیر این دریچه‌ها منهول قرار دارد. در ادامه به شرح و کار منهول میپردازیم  و منهول در واقع برای دسترسی آسان انسان به داخل کانال است و در آنها را با درپوش می پوشانند.

منهول‌ها را از جنس بتن، آجر ، پلی اتیلن ، پلاستیک و مواد کامپوزیتی می‌سازند که بنا به کاربری متفاوت خواهد بود و همچنین درپوش‌های آن‌ها نیز از جنس پلی اتیلن ، فولاد ، چدن و کامپوزیت است.

منهول ها با توجه به محل کار منهول به دو دسته خلاصه می شوند. منهول‌های با قطر کم مورد استفاده در خطوط فرعی شبکه به دلائل زیر

قطر لوله‌ها کم است
دبی جریان کم است
تعداد لوله‌های وارده ممکن است زیاد باشد.

منهول‌های با قطرهای بالا مورد استفاده در خطوط اصلی شبکه به دلائل زیر

در خطوط اصلی و خطوط انتقال
قطر لوله‌ها زیاد است
دبی جریان بالا است
-تعداد لوله‌های وارده محدود یا یکی است.

sewer manhole 724x1024 - کار منهول چیست

منهول‌ها را از جنس ‌بتن، ‌آجر، پلی اتیلن و ‌پلاستیک می‌سازند که بنا به کاربری و کار آنها متفاوت خواهد بود و همچنین درپوش‌های ( دریچه منهول ) آنها نیز از جنس کاموپزیت، ‌فولاد، چدن و… است.

کار منهول فقط این نیست که مسیرهای متعدد را به یک مسیر هدایت کند , یک کار مهم دیگر نیز دارد و آن نظارت و سرکشی بر تجهیزات و مسیرهای داخل منهول است و تکنسین باید به راحتی و در شرایط کاملا ایمن وارد منهول شود و از آن خارج گردد. این سرکشی فلسفه اصلی و و جودی منهول‌ها است

با توجه به نوع کار منهول می توان این منهول را از نظر مواد اولیه به دسته بندی زیر تقسیم نمود:

منهول های بتنی پیش ساخته (منهول سنتی)
منهول های بتنی ساخت درجا (منهول سنتی )
منهول‌های کامپوزیت . منهول‌های پلی اتیلنی

دریچه منهول برای استفاده ایمن و همچنین جلوگیری از ورود افراد بدون مجوز بکار می رود. منهول‌های قدیمی تر اغلب پله هایی برای دسترسی آسان به داخل داشتند، اما با گذشت زمان و تعاریف جدید برای کار منهول و طراحی جدید, منهول با اندازه های کوچک و کوچکتر طراحی شده اند تا ورود های فیزیکی مورد نیاز نباشد.

یکی از ویژگی های منهول این است که در منهول پلی اتیلنی طراحی نردبانها توسط استاندارد OSHA(اداره ایمنی و بهداشت شغلی امریکا) صورت می‌گیرد که طبق این طراحی نردبان بر ای سال‌ها بدون عیب کار می‌کند و سالم می‌ماند در حالیکه در منهول بتنی نردبانهای فلزی سطحی سخت دارند که صورت برخورد نفر احتمال آسیب رساندن به وی را دارند.

از دیگر ویژگی های منهول پلی اتیلن میتوان به این نکته اشاره نمود که در پلی اتیلن به معنای آلودگی کم محیط و هزینه کمتر(به دلیل به کار نگرفتن نیروی انسانی و ماشین آلات و تأسیسات شیمیایی که همگی پر هزینه و وقت گیر است) می‌باشد که از نظر کمک به حفظ محیط زیست نسبت به منهول‌های بتنی ارجحیت دارد.

منهول ها با توجه به کار آنها در چه محل هایی معمولا نصب می شوند؟

نصب منهول و قرار دادن منهول در محل گودال از مهمترین و ساده‌ترین بخشهای اجرای منهول فاضلاب می‌باشد و به دلیل خواص منهول پلی اتیلن این کار بسیار ساده میباشد ولی باید دقت کافی داشت که منهول در جای مناسب قرار گیرد.روش اجرای منهول فاضلاب با دیگر انواع منهول تفاوتی ندارد ولی به دلیل اینکه بیشترین کاربرد منهول‌ها در خطوط و شبکه فاضلاب و جمع‌آوری آبهای سطحی می‌باشد بیشتر با عنوان روش اجرای منهول فاضلاب نام برده می‌‌شود و نصب منهول پلی اتیلن در تمامی کاربردها یکسان می‌باشد

new kafi 147 1024x768 - کار منهول چیست
بدون برچسب