تست فشار لوله پلی اتیلن

تست فشار لوله پلی اتیلن

تست فشار لوله پلی اتیلن یکی از این سنجش ها که بر روی لوله های پلی اتیلن باید انجام گیرد است که به این صورت انجام می گیرد که باید لوله های پلی اتیلن را در استخر های آب که دارای دمای مشخص است در ساعاتی که بر حسب استاندارد محاسبه می شود قرار داد که در اثر انجام این آزمایش نباید تغییری در لوله ها ایجاد شود. این تست صرفا برای اندازه گیری میزان تحمل فشار لوله های پلی اتیلنی انجام می گیرد آزمون فشار لوله پلی اتیلن به منظور بررسي استحکام محصول در برابر فشارهاي هيدرواستاتيکي انجام مي پذيرد.همانطور که گفته شد در اين آزمايش نمونه هاي لوله پس از غوطه ور شدن در حوضچه آب با توجه به سايز لوله و نوع مواد اوليه در دماي ۲۰ درجه سانتيگراد به مدت ۱۰۰ ساعت و يا ۸۰ درجه سانتيگراد به مدت ۱۶۵ ساعت و يا ۸۰ درجه سانتيگراد به مدت ۱۰۰۰ ساعت، تحت فشار داخلي ثابتي قرار داده مي‌شوند.

پيدايش هرگونه نقص در نمونه ها (ترکيدگي، بادکردگي، تورم موضعي، نشتي و ترک هاي مويي) به معناي مردود بودن محصول مي‌باشد.

آزمون‌های معمول تولید لوله پلی اتیلن

عناوین آزمون های تولید لوله پلی اتیلن به شرح ذیل است :

 • شاخص جريان مذاب (ISO 1133)
 • تعيين چگالي(ISO 1183)
 • تعيين درصد کربن (ASTM D 1603)
 • تست کشش ( BS2782-EN63-ASTM D 2412)
 • آزمون فشار هيدرواستاتيک(EN 921)
 • آزمون فشار ترکيدگي (ASTM D 1599)
 • آزمون برگشت حرارتي (ISO 2505)
 • اندازه گيري ابعاد و بررسي ظاهري لوله (ISO 11922)
 • آزمايشO.I.T
 • آزمايش فشردن(ISO-4437و EN-12106)

در ادامه به دو آزمون فشار هیدواستاتیک و فشار ترکیدگی خواهیم پرداخت.

نكاتي در خصوص آزمون فشار لوله هاي پلي اتيلن

هدف از اين آزمون اندازه گيري مقاومت لوله هاي گرمانرم در مقابل فشار داخلي ثابت در دماي مشخص مي باشد .
اين آزمون در شرايط زير انجام مي گيرد :

 1. آب به عنوان سيال مرجع در داخل لوله ها
 2. آب ، هوا و يا يك مايع مشخص بعنوان محيط اطراف لوله ها
 3. اين روش مي تواند جهت آزمون هاي كوتاه مدت و يا بلند مدت در دماهاي مختلف بكار رود .

آزمون فشار لوله های پیلی اتیلن

آزمون فشار هیدرواستاتیک (EN-921)

فشار هیدرواستاتیک، فشاری است محاسبه ای که در زمان معینی در دمای معین به لوله وارد می شود. به منظور برسی و طول عمر و استحکام محصول در برابر فشارهای هیدرواستاتیکی، آزمایش فوق با استفاده از دستگاه های مربوطه، در آزمایشگاه لوله انجام می پذیرد . بهتر است این تست را زمانی انجام دهید که محل جوش کاری لوله ها به خوبی سرد شده باشد .
تست فشار هیدرواستاتیک لوله پلی اتیلن از نظر استحکام مورد تایید شرکت های تولید کننده ی لوله های پلی اتیلنی می باشد و به منظور جلب رضایت مشتری انجام خواهد شد.

این آزمون به دو صورت انجام می گیرد :

الف ) کوتاه مدت : در این آزمایش نمونه های لوله پس از غوطه ورشدن در حوضچه آب در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۰۰ ساعت، تحت فشار داخلی ثابتی قرار داده می شوند که بعد از این مدت نباید در آن هیچگونه ترک، شکستگی و تورم یا هر گونه نقصی ایجاد گردد .

ب ) بلند مدت : این آزمون نیز طبق استاندارد بر روی نمونه انجام می گیرد و نتیجه بر اساس استاندارد ISIRI 1331 ارزیابی می گردد و بر این اساس نمونه باید مدت 165 ساعت تحت فشار و در دمای 80 درجه سانتیگراد قرار گیرد . که بعد از این مدت نباید در آن هیچگونه ترک، ترکیدگی، باد کردگی، تورم موضعی، نشتی و ترک های موئی و یا هر گونه نقصی ایجاد گردد.

آزمون فشار ترکیدگی (ASTM D 1599 )

در آزمون قشار ترکیدگی نمونه های لوله شناور شده در حوضچه ای با دمای ثابت ۲۳ درجه سانتیگراد ، تحت اثر فشار داخلی خطی افزاینده قرار می گیرد، به گونه ای که در طی زمان ۶۰ الی ۷۰ ثانیه، دچار تورم و ترکیدگی گردد . لوله ای که با مواد مرغوب و فرآیند صحیح تولید شده باشند ، ابتدا دچار تغییر شکل پلاستیکی شده و باد می کند و پس از آن بصورت نوک قناری دچار ترکیدگی می شود ، در این حالت، مقطع شکست عمود بر محور طولی لوله می باشد .

رویه آزمون استحکام هیروستاتیک خطوط پلی اتیلن

روش حاضر که مورد تأیید استانداردها و موسسات تحقیقات پلیمری مختلف می باشد به مصرف‌کنندگان لوله‌های پلی‌اتیلن ، جهت اطمینان از سلامت سیستم لوله کشی پیشنهاد می گردد.

هدف کلی از این آزمون استحکام هیدرو استاتیک اطمینان از صحت انجام کار، مناسب بودن لوله ، شیرها ، متعلقات و سایز لوازم به کار گرفته شده و در نتیجه تحمل فشار لازم توسط تمام قسمت های خط، در مقابل فشار طراحی و عدم نشت آب به مقدار بیش از حد مجاز آن می باشد.

نکاتی که پیش از آغاز کار باید به آن توجه نمود:

۱- لوله و اتصالات و تجهیزات خط قبل از نصب بایستی کنترل شده و در صورت مشاهده عیوب ظاهری، باید از نصب آنها جلوگیری نمود.

۲- پیش از شروع آزمون تمامی درز جوشها باید کاملاً سرد باشند. همچنین تمامی اتصالات مکانیکی بایستی به‌طور کامل سوار شده و تمامی ملزومات آنها از جمله واشرها باید نصب و محکم بسته شوند.

۳- در صورت استفاده از مهارهای بتنی باید اجازه داده شود تا پخت بتن کامل شده و استحکام لازم جهت تحمل نیروهای محوری را به دست آورد.

۴- بهترین سیالی که برای انجام آزمون هیدرواستاتیک استفاده می‌شود آب می‌باشد. استفاده از گاز یا هوا تنها در شرایطی مجاز می‌باشد که به دلیل شرایط خاص طراحی لوله، نتوان از سیال‌های مایع مانند آب استفاده نمود. در زمان انجام آزمون هیدرواستاتیک خط لوله، گاز یا هوا متراکم شده و انرژی را در خود ذخیره‌ می‌کند. در چنین شرایطی اگر لوله دچار ترکیدگی شود هم انرژی تنشی خط لوله و هم انرژی تراکمی گاز آزاد می‌شود که بسیار خطرناک می‌باشد (احتمال آسیب‌دیدگی جدی برای تجهیزات و اپراتورهای تست وجود دارد). به همین دلیل به هنگام استفاده از آب باید لوله کاملاً هواگیری شود. همچنین در صورت عدم هواگیری مناسب لوله، به دلیل متراکم شدن هوا، افزایش فشار درون لوله و تثبیت فشار با مشکل مواجه می‌شود. در برخی موارد مشاهده شده است به هنگام انجام آزمون، علی‌رغم آب‌بند بودن سیستم و اعمال زمان مناسب جهت حصول همدمایی و انبساط اولیه لوله ، فشار آزمون افت زیادی در اثر در اثر نشتی هوا داشته است.

۵- وسیله ای که برای تأمین فشار آب به کار میرود (پمپ یا هر وسیله دیگر) باید با ظرفیت مناسب پیش بینی گردد تا در هنگام فشار در سیستم ، بتواند در زمان مناسب مجدداً تأمین فشار نماید.

۶- به منظور تخمین میزان آب مورد نیاز، بایستی در وهله اول حجم داخلی خط لوله تحت آزمون را محاسبه نمود:

V=πri2

که ri شعاع داخلی لوله و l طول خط لوله مورد آزمون می‌باشد. سپس بایستی حدود %40 به این مقدار اضافه نمود (به واسطه انبساط لوله، نشتی احتمالی و یا تست مجدد).

۷- تمامی اتصالات قابل انبساط باید کاملاً مهار شوند و یا بطور موقت در طول آزمایش از سیستم حذف گردد.

۸- جهت انجام آزمون حتماً باید از آب پاکیزه برای پر کردن سیستم استفاده نمود. این آب باید صاف ، بی بو و عاری از هر گونه مواد معلق قابل رویت با چشم غیر مسلح باشد.