چرا منهول پلی اتیلن

چرا منهول پلی اتیلن

چرا منهول پلی اتیلن نسبت به دیگر برتری دارد و مزایای منهول پلی اتیلنی چیست،پاسخ این سوال را در ادامه توضیح خواهیم داد.درواقع منهول پلی اتیلن دارای خواص منحصر به فردی می‌باشد و خواصی مانند چگالی، شاخص جریان مذاب، بلورینگی، درجه شاخه‌ای و شبکه‌ای شدن، وزن مولکولی و توزیع وزن مولکولی را در آن‌ها می‌توان به شیوه‌ی کاتالیست و روش پلیمریزاسیون کنترل کرد. منهول پلی اتیلن ساخته شده از پلی اتیلن می‌باشد که ساده ترین پلیمر تجاریست که مولکول آن شامل زنجیر بلندی از اتم‌های کربن است که به هر اتم کربن دو اتم هیدروژن چسبیده است. پلی اتیلن پرمصرف‌ترین ماده پلاستیکی در جهان است که از ساده‌ترین و ارزان ترین پلیمرها محسوب می‌شود و از پلیمریزاسیون اتیلن , پلی اتیلن بدست می‌آید.

برخـی دلایل برتری منهول‌های پیش ساخته پلی اتیلن نسبت به دیگر انواع منهول :

منهول بتنی است بطوریکه در یک روز ترانشه باز و بسته می‌شود.

ا- زمان اجرای آن بسیار کمتر از منهول بتنی است بطوریکه در یک روز ترانشه باز و بسته می‌شود.

٢- سبک بودن موجب سهولت در حمل و نقل و نصب آن می‌گردد.

٣- سطح صاف منـهول پلی اتیلن مـانع چســبیدن مـواد بـه دیـواره‌هـا مـی‌شـود از طرفــی هزینــه نگهـداری و شستشوی آن کمتر است‌.

۴- رنگ روشن و سطح صیقلی منـهول‌، درون آن را قابل رویت کرده است‌.

۵- مقاومت در برابر لیســتی از مـواد منهول پلی اتیلنشــیمیائی مختلـف حاصـل از فاضـلاب یـا خــاک از خــواص منحـصـر بفـرد منهول‌های پلی اتیلن نسبت به منـهول‌های بتنی می‌باشد.

۶- انعطاف پذیری پلــی اتــیلن موجـب سـازگاری در برابــر نشسـت‌های نامتقـارن زمـین و حـرکــت‌هـای کوچــک آن می‌شود.

٧- پیش بینی پله و ماهیچه در بدنه منهول و عدم نیاز به نصب پله و ماهیچه سازی بصورت مجزا

٨- هم جنس بودن منـهول با لوله موجب سهولت در آب بندی کامل شبکه می‌شود.

٩- زیرسازی یکسان منهول و لوله نشستهای نامتقارن آنها را از بین می‌برد.

new kafi 155 768x1024 - چرا منهول پلی اتیلن

چرا منهول پلی اتیلن فاضلاب نسبت به دیگر های فاضلابی بهتر می باشد؟

 • هزینه بسیار پائین در ساخت و راه‌اندازی منهول فاضلاب پلی اتیلنی
 • جلوگیری از ورود فاضلاب به آبهای زیرزمینی و برعکس نماید.
 • برای اجرا و جابجایی منهول فاضلاب پلی اتیلنی به ماشین آلات سنگین نیاز ندارد
 • جنس منهول فاضلاب طور است که درمقابل مواد شیمیایی ( اسید و بازها )دارای مقاومت بالایی هستند
 • مقاومت مکانیکی بالا، قابلیت ضربه پذیری بالا در برابر زلزله
 • زمان بسیار کمتر در اجرای منهول فاضلاب پلی اتیلنی
 • تغییرات در سایز براحتی انجام پذیر است.
 • منهول فاضلاب پلی اتیلنی براحتی قابل نصب است و هزینه های اجرایی دراین نوع منهول پلی اتلینی کاهش می یابد.
IMG 0152 1024x683 - چرا منهول پلی اتیلن

دلایل استفاده از

 • در استفاده از منهول پلی اتیلنی هزینه‌های بسیاری کاهش داده می‌شود زیرا منهول پلی اتیلنی سبک است و نصب و حمل و نقل آن به راحتی صورت می‌گیرد و نصب و اجرای آن بسیار ساده تر و به زمان و نیروهای انسانی کمتری نیاز است.

 • دسترسی آسان به مسیر کابل‌های زیرزمین در سیستم‌های مخابراتی وتوانایی تعمیر و باز سازی منهول‌های فرسوده

 • حلال‌ها و گازهای شیمایی و نشت آن‌ها و اثر روی آن و بدنه منهول راحت کنید. این مزیت در نوع بتنی نیست و از مزایای منهول پلی اتیلنی می‌باشد.

 • اگر پس از اتمام پروژه نیاز به افزایش طول منهول داشتید می‌توانید به راحتی این کار را انجام دهید و مصرف کننده می‌تواند بر طبق نیاز میزان تخلیه خروجی را به راحتی تنظیم کند.

 • بدنه‌های کاملا آب بندی شده و هیچ گونه ماده اضافی داخل نشت نمی‌کند و حتی از ورود گزینی حشرات و جانوران موذی در محل منهول جلوگیری می‌کند و صاف بودن سطح منهول مانع چسبیدن مواد تخلیه شده صنعتی و خانگی به دیواره آن می‌شود.

 • به علت انعطاف پذیری و مقاومت بالای منهول پلی اتیلن، این منهول بر اثر زلزله و یا بر اثر ضربات وارد شده در حین حمل و نقل و نصب آسیبی نمی‌بیند و به دلیل عدم شکستگی و تخریب ، ضایعات فوق‌العاده پایین نیز دارد.

 • تماس حلال‌ها و گازهای شیمیایی و با بدنه منهول نمی‌تواند اثری روی آن بگذارد.

 • این نوع منهول (منهول پلی اتیلن) دارای طول عمر بسیاری هستند و در رطوبت دچار پوسیدگی نمی‌شوند.

 • مواد چسبنده اسیدی واکنشی با منهول پلی‌اتیلنی نمی‌دهند اما در منهول بتنی مواد اسیدی و به فلزات و بتن حمله کرده و آنها را تخریب می‌کند باعت خوردگی بتن می‌شوند.

 • رنگ روشن مواد پلی اتیلنی باعث ایجاد دید مناسب جهت نظافت مجاری فاضلاب می‌گردد و به کمترین نور برای رویت داخل آن نیاز است اما داخل منهول بتنی خشن است و به مرور زمان تیره و لجن‌گیر می‌شود بنابراین داخل شدن به منهول و ایجاد شرایط مناسب دشوار است.

 • در منهول پلی اتیلنی نردبان‌هایی طراحی شده است که برای سال‌ها بدون عیب کار می‌کند و سالم می‌ماند اما نردبان‌های فلزی سطحی سخت دارند که در صورت بر خورد با آن احتمال آسیب رسیدن به افراد است.

برخی از دلایل دیگر اینکه چرا بهتر است به شرح ذیل می باشد:

سازگاری و انعطاف پذیری

در حالی که در منهول‌های بتنی و آجری، هرگونه حرکت یا ارتعاش در خاک می‌تواند یک شکست در بدن یا در اتصال سفت و سخت است که در اتصالات لوله وجود دارد؛ در منهول‌های پلی‌اتیلنی هم سازگاری با خاک به عنوان انعطاف پذیری آن به نفع خود بازی می‌کنند.

نصب و اجرای

سادگی و سهولت نصب منهول پلی اتیلن بارزترین مشخصه و مزیت این منهول‌های به انواع دیگر منهول است و این یعنی کاهش هزینه‌ها در مقایسه با منهول‌های بتنی.

مقاومت بالای

منهول‌های بتنی و آجر مقاومت در برابر اثرات فاضلاب و پسآب بسیار آسیب پذیر بوده و بعد از مدت بسیار کوتاهی دچار آسیب‌های جدی می‌شوند. با این حال، منهول‌های پلی اتیلن مقاومت بالایی در برابر نمک‌ها ، اسیدها و سایر مواد موجود در فاضلاب و پساب دارند.

منهول پلی اتیلن 2 1024x394 - چرا منهول پلی اتیلن